I Mika 2:8 kan vi läsa profetens beskrivning av sig själv och sin uppgift:
”Men jag, jag är full av kraft, av Herrens Ande, av rätt och styrka, så att jag kan förkunna för Jakob hans överträdelse, för Israel hans synd!”
Det här ”men jag” syftar tillbaka på det som i verserna före har sagts om de falska profeter, som vid den här tiden förde Guds folk vilse:
”Så säger Herren om de profeter, som för mitt folk vilse, om dem, som ropar: ”Allt står väl till”, så länge de har något att tugga med sina tänder, men mot den, som inte ger dem något i gapet, blåser de upp till helig strid! En natt utan syner ska komma över er, och mörker utan spådomar. Solen ska gå ned över profeterna, och dagen bli mörk över dem! Siarna ska stå med skam, och spåmännen blygas. De ska alla täcka över sitt skägg, för inget svar kommer från Gud.” 2:5-7
Sedan kommer då i åttonde versen Mikas beskrivning av skillnaden mellan hans tjänst inför Gud, och det religiösa kvacksalveri, som de andra sysslade med. ”Men jag!”
Vad var det då, som han gjorde, men som de andra underlät att göra?
Jo, han sade inte att allt stod väl till, när det inte gjorde det.
Han sopade inte missförhållandena under mattan för att skaffa sig egna fördelar.
Och minst av allt gav han sig till att motarbeta dem, som ville stå för Gud och hans uttalade vilja!
Det här med att ”blåsa upp till strid” syftar på hur man gav signal att det var dags att samlas till strid mot en yttre fiende. I 4 Mos 10:9 finns befallningen att det var genom att blåsa larmsignal i silvertrumpeterna, som folket skulle kallas samman till strid.
Nu sägs det här, att de falska profeterna bådade upp – ”blåste upp” – folket till strid – på vad sätt det exakt gick till vet jag inte, men någon slags samlingssignal var det fråga om, eftersom det uttrycks på det här sättet.
De gick alltså in för att få folket, Guds folk, att uppfatta dem, som inte understödde deras verksamhet, som fiender, som behövde bekämpas.
Mika, den äkta profeten, den som framförde Guds budskap till avfällingarna, framställdes alltså som en fara för folket!
”Har de förföljt mig ska de förfölja er”, sade Jesus till sina lärjungar.
”Var glada när folk sanningslöst säger allt ont om er, på samma sätt gjorde deras fäder mot profeterna.” Så sade han också.
I det läget behöver man verkligen var fylld av Herrens Ande, av kraft och styrka, om man ska klara av att hålla fast vid uppdraget, om man har fått i uppdrag att vara den, som drar fram det som andra gömmer undan, eller att vara den, som underkänner det, som andra redan har godkänt.
”När den helige Ande kommer över er ska ni få kraft, och bli mina vittnen!” Så sade Herren strax före himmelsfärden. Han visste, att det skulle komma att behövas!
När man läser Mikas ord, får man en aning om vad den kraften, bland annat, behövs till….
