Dags att hugga i igen!

Mitt sommarlov tog slut litet tidigare än beräknat – ibland blir det inte som man hade trott och planerat!

För ett år sedan blev jag tillfrågad om jag var intresserad att medverka i en evangelistkurs, som skulle hållas på Frank Mangs-centret i Närpes sommaren -26, och tackade då nej, med motiveringen att jag ju inte är någon evangelist, och på en evangelistkurs är det väl såna som behövs som lärare!

För någon dag sedan blev jag igen kontaktad av arrangörerna. Ingemar Helmner, som skulle ha varit huvudtalare, har blivit sjuk, och nu sökte man ersättare med ljus och lykta – kursen börjar i morgon måndag, så det fanns inte mycket tid att hitta lösningar!

I det läget kom jag fram till att jag ändå skulle tacka ja till att ta ett par lektioner och vara med där måndag-tisdag, sen hade de också hittat ett par andra ersättare, som delar på det övriga, som Helmner skulle ha haft.  Men jag är fortfarande ingen evangelist, så om det alls ska vara någon nytta med att jag åker dit, behöver jag förböner, om någon har tid och lust att skicka upp några sådana!

Kanske någon undrar vad jag menar med att jag inte är någon evangelist? Ja, i en mening är vi alla evangelister, i den meningen att vi på ett eller annat sätt är tänkta att vara med i arbetet för evangelium. Även om man inte är den typen som är kallad och utrustad att syssla med det, som i mötesannonserna förr i världen brukade kallas ”tal, sång och vittnesbörd”, så kan man kan be, man kan vittna med sitt sätt att leva och behandla sina medmänniskor, man kan stöda olika former av kristen mission och evangelisation ekonomiskt, och så vidare.

Vad jag menar är att jag inte har vare sig kallelse eller gåva att verka specifikt som evangelist i den klassiska meningen: en som har nådegåvan att presentera evangeliet för icketroende på ett sådant sätt och med en sådan Andens ledning som gör att folk faktiskt kommer till tro.

Och det är något, som man inte kan lära sig. Metoder och knep och psykologiska insikter i all ära, men det är fortfarande så, att det som är fött av kött är kött. Man kan inte föda människor på nytt till en levande tro genom att plocka frukter från kunskapens träd!

Så be också gärna en bön för kursen i sin helhet, att den får bli något som för deltagarna närmare Honom, som de sedan ska vittna om, gör dem mer beroende av honom!

Det är sist och slutligen bara han, som kan göra oss till människofiskare…..

Publicerad i Svenska blogginlägg

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

*

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>